ابزار رمزگشایی بیت‌دیفندر برای قربانیان باج‌افزار MaMoCrypt

}

ژوئن 23, 2021

ابزار رمزگشایی بیت‌دیفندر برای قربانیان باج‌افزار MaMoCrypt

MaMoCrypt نسخه‌ای از باج‌افزار MZRevenge است .که به زبان Dephi نوشته شده و با mpress بسته بندی شده است.

در این مقاله نحوه استفاده از ابزار رمزگشایی بیت دیفندر را برای باج‌افزار MaMoCrypt  به شما آموزش می دهیم.

اگر نمی خواهید تجزیه و تحلیل فنی را انجام دهید. می توانید با دانلود ابزار زیر، مستقیماً به رمزگشایی بروید.

نحوه عملکرد باج افزار MaMoCrypt

  • این باج‌افزار اقدام به حذف نسخه های موسوم به Shadow Volumes و غیرفعالسازی دیواره آتش و سازوکار UAC بر روی دستگاه می‌کند.
  • با استفاده از ژنراتور تصادفی Delphi و یک DWORD بر اساس زمان (با استفاده از QueryPerformanceCounter یا GetTickCount) ، دو بافر که در ابتدای آن MZRKEYPUBLIC یا MZRKEYPRIVATE درج شده است ایجاد می کند.
  • با استفاده از این کلید ها و یک قالب (Mask) دو کلید برای هر فایل ایجاد می کند .که در زمان رمزگذاری فایل ها از آن استفاده کرده است. محتوا ابتدا با استفاده از الگوریتم AES 128 CBC رمزگذاری می شود. و مجدد با استفاده از Twofish 128 NOFB رمزگذاری مجدد می شود. همه فایل های رمزگذاری شده و در نهایت به آن پسوند MZ173801 را الصاق می‌کند.
  • بعد از رمزگذاری بد افزار به تمام پوشه های رمزگذاری شده می رود .و یک فایل متنی در خصوص باج درخواست شده (ransome note) را قرار می دهد. این فایل شامل دو کلید MZR نیز هست.
نکته : اگر چه که کلیدهای MZR تغییر نمی کنند. ولی Mask استفاده شده به صورت دائم درحال تغییر است. این تغییر با استفاده از ترکیب الگوریتم های SHA1، SHA256 و برخی محاسبات سفارشی شده، انجام می شود. کلیدهای AES و TWOFISH با استفاده از SHA512  16 بار برای هر کلید و XOR کردن بایت ها، با استفاده از نتیجه به عنوان n مین بایت کلید، محاسبه می شوند.

نحوه تولید ماسک و کلیدها

IV برای الگوریتم AES CBC با استفاده از AES 128  ECB  بر روی یک بافر ۱۶ بایت که با مقدار 0XFF مقداردهی شده اند، تولید شده است. شبیه به IV برای TWOFISH NOFB نیز برای TWOFISH 128 ECB بر روی یک بافر ۱۶ بایتی با مقدار  0xFF استفاده شده است. ماسک تولید شده نیز به صورت زیر دائما در حال تولید است.

به دلیل وجود باگی در پیکربندی آن، اعمال فرایند رمزگذاری MaMoCrypt بر روی فایل‌های بزرگ‌تر از ۴ گیگابایت موجب خرابی دائمی آنها می‌شود.
این باج‌افزار نه همه فایل‌ها که صرفا فایل‌های ذخیره شده در مسیرهای زیر را رمزگذاری می‌کند.

از آنجایی که ماسک تولید شده از offsetی که به طور افزایشی بر روی هر فایل، بهره برده است. زمان رمزگشایی ممکن است بر مبنای تعداد فایل ها در فولدرهای رمزگذاری شده،‌ طولانی شود.  همچنین لازم به ذکر است که این باج افزار فقط فایل‌هایی با پسوند های زیر را رمزگذاری می کند.

پس از پایان فرایند رمزگذاری، اطلاعیه باج‌گیری (Ransom Note) با نام How Do I Recover My Files (Readme).txt در هر پوشه‌ای که حداقل یکی از فایل‌های آن رمز شده است کپی می‌شود.
MaMoCrypt Ransomware

ابزار رمزگشایی بیت‌دیفندر

1- رمزگشای زیر را دانلود کنید. و آن را در مکان دلخواه از رایانه خود ذخیره کنید.

2- با دوبار کلیک بر روی پرونده exe ابزار را اجرا کنید.وبر روی Yes در اعلان UAC کلیک کنید.
MaMoCrypt Ransomware
3- توافق نامه لایسنس را بخوانید و بپذیرید.
MaMoCrypt Ransomware
4- به دلیل برخی مشخصات این خانواده باج افزار، این ابزار سیستم را به ترتیب خاصی اسکن می کند تا اینکه به کاربر اجازه دهد پوشه ای را با داده های رمزگذاری شده انتخاب کند. ما اکیداً توصیه می کنیم که کاربران گزینه Backup files را انتخاب کنند.

5- دکمه Start Tool را فشار دهید. و اجازه دهید رمزگشا کار را به پایان برساند. پرونده های شما اکنون باید رمزگشایی شوند. اگر گزینه پشتیبان گیری را تیک بزنید. هر دو پرونده رمزگذاری شده و رمزگشایی شده را مشاهده خواهید کرد. همچنین می توانید log file  را که توصیف فرآیند رمزگشایی است در پوشه  %temp%\BDRemovalTool پیدا کنید.

MaMoCrypt Ransomware

جدیدترین مقالات

سیستم مورد نیاز ویندوز11

سیستم مورد نیاز ویندوز11

آیا سیستم شما ویندوز11 را پشتیبانی می کند؟ مایکروسافت به تازگی اولین نسخه  بتا عمومی و پایدار را برای ویندوز 11 منتشر...

read more
ما را در صفحات مجازی دنبال کنید

پیشنهاد ویژه مرکز آموزش پادرا

 

برای استفاده از امکانات کامل آنتی ویروس بیت دیفندر نیاز به استفاده از لایسنس اورجینال دارید . برای خرید لایسنس اورجینال محصولات بیت دیفندر از لینک زیر استفاده کنید و با زدن کد تخفیفی padralearning از تخفیف ویژه و اختصاصی کاربران مرکز آموزش پادرا  بهره مند شوید .

 

نظرات کاربران

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 8 =

مقالات مرتبط

چند قدم تا افزایش امنیت حساب کاربری گوگل

چند قدم تا افزایش امنیت حساب کاربری گوگل

قدم تا افزایش امنیت حساب کاربری گوگل امنیت حساب کاربری گوگل بسیار مهم است.امروزه کاربران بیش از هر زمان دیگری به امنیت دیجیتال اهمیت می دهند.حملات سایبری و اینترنتی تقریبا هر هفته رخ می دهد و توجه کاربران را جلب می کند.Bitdefender بر این تلاش است که خوانندگان را با...

ابزار رمزگشایی بیت دیفندر برای باج افزار GandCrab

ابزار رمزگشایی بیت دیفندر برای باج افزار GandCrab

ابزار رمزگشایی بیت دیفندر برای باج افزار GandCrab ابزار رمزگشایی منتشر شده امکان بازیابی رایگان پرونده های رمزگذاری شده توسط برخی نسخه های  GandCrab،  را فراهم می کند. که صدها هزار نفر را از ابتدای سال تحت تأثیر قرار داده است. ابزار رمزگشایی باج افزار GandCrab فایل...

ابزار رمزگشایی باج‌افزار LockCrypt

ابزار رمزگشایی باج‌افزار LockCrypt

ابزار رمزگشایی باج‌افزار LockCrypt لاک‌کریپت (LockCrypt) یک خانواده باج‌افزار معروف است که از اواسط سال ۲۰۱۷ با تمرکز ویژه روی کاربران مشاغل و شرکت‌ها منتشر شد. این خانواده باج‌افزاری با استفاده از حمله جستجوی فراگیر (brute-force attack)، کاربران پروتکل‌ کنترل از راه...

پیشنهاد ویژه مرکز آموزش پادرا

خرید لایسنس اوریجینال محصولات بیت دیفندر به  همراه کد تخفیف padralearning